Jungtinėms Valstijos įvykdžius raketų smūgį prieš Sirijos armijos bazę, iš kurios, kaip įtariama, šią savaitę pakilo lėktuvai su cheminiu ginklu, kilo įtampa tarp JAV ir Rusijos dėl JAV karinio vaidmens Sirijoje.
Rolandas Paulauskas, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras, politikos apžvalgininkas:
Kai kalbama apie „neginčijamus įrodymus“, tai visuomet reikia prisiminti, kiek tokių „įrodymų“ jau yra buvę… Mes girdėjome ir apie garsųjį Kolino Pauelo (Colin Powell) mėgintuvėlį, kai ieškojo masinio naikinimo ginklo Irake, ir kitų panašių atvejų. Žinome, kad tuometinis britų premjeras Tonis Bleras (Tony Blair) net atsiprašė, kad anglai suklydo, dalyvaudami tame konflikte…
Mes dabar nesame Sirijoje ir nesame kažkokie cheminio ginklo specialistai, bet pažvelkime į šį reikalą vadovaudamiesi elementaria logika. Pirmiausia Bašaras al Asadas (Bashar al-Assad) arti pergalės, visa karo eiga eina jo naudai, šitie islamistai stumiami iš savo pozicijų į vis mažesnę erdvę. Patys amerikiečiai kartu su savo Vakarų sąjungininkais jau praėjusią savaitę pasakė, kad B.al Asadas gali ir likti poste, nors prieš tai visą laiką sakydavo, kad jis turi pasitraukti. Tai dabar iškelkime sau klausimą: jeigu jis nenaudojo cheminio ginklo tada, kai jam buvo labai blogai, kodėl jis turėjo jį panaudoti dabar, kai, vykstant karui, įvyko aiškus persilaužimas jo naudai? Juk jis puikiai suvokia, kuo tai gali baigtis.
Jeigu tikėtume amerikiečių versija, tuomet reikia B.al Asadą laikyti visišku kvailiu ir absoliučiai neadekvačiu veikėju. O juk to niekas negali pasakyti, nes jis kaip tik įrodė, kad yra sugebantis suvaldyti situaciją. Niekas juk nesitikėjo, kad jis apskritai atsilaikys šioje kovoje. Nes krito ir Libija, ir Irakas, kuriems vadovavo kur kas karingesni vadovai.
Prisiminkime, 2013 m. buvo situacija, kai amerikiečiai ruošėsi bombarduoti Siriją, ir B.al Asadas atidavė cheminį ginklą prižiūrint tarptautinei bendruomenei, įsileido įvairias inspekcijas ir t.t. O dabar – ir vėl cheminė ataka… Aš linkęs patikėti ta versija, kad kaip tik islamistai turi rimčiausią motyvą panaudoti tokį ginklą. Nes jiems jau nėra kur dėtis ir vienintelė viltis – kažkaip į karą įtraukti didžiąsias pasaulio galybes, nes priešingu atveju jie tą karą visiškai pralaimi. Maža to, jie tą cheminį ginklą buvo panaudoję ne vieną kartą, vadinasi, jie turi tokių galimybių. Todėl, matyt, iš tikrųjų yra taip, kaip sakė Sirija, – jie bombardavo jų sandėlius, o ten buvo laikomas cheminis ginklas…
Bet yra dar vienas labai pavojingas dalykas. Amerikos prezidentas yra tokioje padėtyje, kad jam reikia įtikti savo daliai visuomenės, visai politinei aplinkai, ypač tai, kuri rengia jam apkaltą. Čia labai panaši situacija į tą, kai kitados Klintonas susidėjo su savo Monika, ir kad nukreiptų visą dėmesį, labai lengvai pasirašė dėl Jugoslavijos bombardavimo. Todėl aš bijau, kad D.Trampas, priverstas aplinkybių, sugalvos ir toliau bombarduoti Siriją. Tik yra esminis skirtumas – Sirijoje šiandien yra Rusijos pajėgos. Jeigu amerikiečiai ryšis bombardavimui, niekas nežino, ką darys Rusija. O jeigu ji atsakys, stos aktyviai Sirijos pusėje, tuomet trečiasis pasaulinis…
Rolandas visada išmintingai analizuoja, nerandu klaidų jo analizėje. Tačiau galėtų būti įdedamos straipsnio datos, kad geriau orientuotumės apie kokius įvykius eina kalba. Šiaip – labai geras portaliukas. Nors į A.Juozaičio besikaitaliojančias politines nuotaikas turiu kitokią nuomonę.